skip navigation

Final Schedule

LIONS 2024 SCHEDULE

Open

A

El Camino Real                           Nogales

Torrey Pines                                  Granite Hills

Saints                                               Liberty 

 

B.

Simi Valley                                     Cathedral

Carlsbad                                        Patrick Henry

West Linn                                       Narbonne

 

C.

Eastlake                                          Sage Creek

La Costa Canyon                       Birmingham

Rancho Bernardo                      Elk Grove

Monday

@ Granite Hills

ECR @ Granite Hills 1:00 PM

Major Div game @ Granite 4:00 PM

 

Nogales @ Torrey Pines 4:00 PM

Simi Valley @ Cathedral 4:00 PM

Eastlake @ Sage Creek 4:00 PM

Birmingham @ LCC 4:00 PM

Patrick Henry @ Carlsbad 4:00 PM

Elk Grove @ Rancho Bernardo 4:00 PM

 

@ Saints

West Linn v Narbonne @ Saints 1:00 PM

Liberty @ Saints 4:00 PM

 

 

 

Tuesday March 26, 2024

@ Granite Hills

ECR v Nogales @ Granite 1:00 PM

Saints @ Granite 4:00 PM

 

Liberty @ Torrey Pines 4:00 PM

Simi Valley  @ Patrick Henry  4:00 PM

Narbonne @ Carlsbad  4:00 PM

West Linn @ Cathedral  4:00 PM

Birmingham @ Eastlake  4:00 PM

Sage Creek @ Rancho Bernardo  4:00 PM

Elk Grove @ La Costa Cyn  4:00 PM

 

Wednesday

 

@ Eastlake

Simi Valley  v Narbonne @ Eastlake 1 PM

Elk Grove @ Eastlake 4:00 PM

 

Nogales @ Saints 4:00 PM

Carlsbad @ Cathedral 4:00 PM

West Linn @ Patrick Henry  4:00 PM

Birmingham @ Rancho Bernardo  4:00 PM

La Costa Canyon @ Sage Creek  4:00 PM

 

@ Granite Hills

Liberty V ECR @ Granite 1:00 PM

Torrey v Granite Hills 4:00 PM

 

 

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

 

CLASSIC DIVISION 1

A                             

Mission Hills                      Helix

Palisades                            Lakeridge

La Jolla Country Day        Coronado CA

Union OR                            Chatsworth

CLASSIC DIVISION 2

C                                           D

Poway                                  JF Kennedy

Pt. Loma                             Westview

Sherwood OR                    San Marcos

Banning                              San Pedro

 

@ Poway

Palisades v Union Oregon @ Poway 1:00 PM

Sherwood @ Poway  4:00 PM 

 

@ Helix

Lakeridge @ Helix 1:00 PM

Open slot  4:00 PM

 

@ San Marcos

San Pedro v San Marcos 1:00 PM

Select Viewpoint v San Joaquin 4PM @ S Marcos

 

@ Mission Hills

LJCD @ Mission Hills 1:00 PM

Major Game @ San Marcos (San Fernando v Mt. View 4:00 PM

 

Chatsworth @ Coronado 4:00 PM

Banning @ Pt. Loma  4:00 PM

Kennedy @ Westview 4:00 PM

 

Tuesday March 26, 2024

@ Helix

Kennedy v San Pedro  1:00 PM @ Helix

Chatsworth @ Helix 4:00 PM

 

Tuesday continued

 

@ La Jolla Country Day

Sherwood v Banning – 1:00 PM @ LJCD

Palisades @ LJCD 4:00 PM

 

@ Mission Hills

Union Oregon @ Mission Hills 1:00 PM

Major game Hemet v. Mt. View @ Mission Hills 4:00 PM

 

Lakeridge @ Coronado 4:00 PM

Westview @ San Marcos 4:00 PM

Pt. Loma @ Poway 4:00 PM

 

Wednesday March 27, 2024

@ Mission Hills

Palisades v Mission Hills 1:00 PM

Major game @ Mission Hills Hemet v San Fernando 4:00 PM

 

@ Westview 

Chatsworth v Lakeridge –1:00 PM @ Westview

San Pedro @ Westview  4:00 PM

 

@ Poway

Banning v Poway 1:00 PM

Select game: Pacific Ridge v Eldorado @ Poway  4:00 PM

@ San Marcos

John Kennedy v San Marcos 1:00 PM

Charter game (Coastal v Temecula Prep)4:00 PM

 

Union Oregon @ LJCD  1:00 PM

Helix @ Coronado 4:00 PM

Sherwood @ Pt. Loma 4:00 PM

 

Thursday March 28, 2024 Consolation games will be scheduled on Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

Premier Division 1

A                            

Green Valley                  Broomfield

Montgomery                  West Hills

Steele Canyon              Santana

Santa Fe Chrisan        Fallbrook

 

Premier Division 2

C                                          D

Maranatha                      Scripps Ranch

Valhalla                            Bonita Vista

Grossmont                     Classical Acad

Del Norte                         Mt. Carmel

 

Monday March 25, 2024

Santa Fe Chr @ Montgomery 4:00 PM

Green Valley @ Steele Canyon 1:00 PM

Valhalla @ Del Norte 4:00 PM

Classical @ Mt. Carmel 4:00 PM

Maranatha @ Grossmont 1:00 PM Broomfield @ Fallbrook 4:00 PM West Hills @ Santana 1:00 PM

Scripps Ranch @ Bonita Vista 4:00 PM

 

Tuesday March 26, 2024

@ Del Norte

Elite(Cleveland v Caldera) 1:00 PM @ Del Norte

Grossmont v Del Norte 4:00 PM

 

@ Steele Canyon

Montgomery  v Steele Canyon 1:00 PM

Elite (Taft v McClatchy) 4:00 PM) @ Del Norte

 

@ Valhalla

Maranatha v Valhalla 1:00 PM

National(Calexico v Clairemont) 4PM @ Valhalla

 

Green Valley @ Santa Fe Ch 4:00 PM

Classical @ Bonita Vista 1:00 PM

Mt. Carmel @ Scripps Ranch 4:00 PM

 

 

Tuesday Continued

 

@ West Hills

Fallbrook v West Hills 1:00 PM

National Imperial v Mt. Range 4PM @ West Hills

 

 @ Santana

Broomfield v Santana 1:00 PM

National Calexico v Clairemont 4PM @ Santana

 

 

Wednesday March 27, 2024

@ Montgomery

Green Valley v Montgomery 1:00 PM

Major Sutter U v Brawley 4PM @ Montgomery

 

@ West Hills

Broomfield v West Hills 1:00 PM

National Imperial v La Jolla 4:00 PM @West Hills

 

@ Valhalla 

Grossmont v Valhalla 1:00 PM

National N Hollywood v Calexico 4PM@ Valhalla

 

@ Classical Academy

NationalCasa Robles vMt. Range1pm@ Classical

Scripps Ranch @ Classical 4:00 PM

 

Fallbrook @ Santana 4:00 PM

Steele Canyon @ SFC 4:00 PM

Del Norte @ Maranatha 4:00 PM

Bonita Vista @ Mt. Carmel 4:PM 

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

ELITE DIVISION 1

A                             

Monte Vista                    San Pasqual

Lincoln OR                      Madison

Oceanside                      Ida B Wells

Polytech                          Bish Manogue

 

Elite Division 2

A                                          B

Canyon Crest                 Taft

Cleveland                       Vista

Caldera                            McClatchy

El Capitan                       El Cam Oside

 

Monday March 25, 2024

@ Monte Vista

Lincoln Or v Polytech 1:00 PM @ Monte Vista

Oceanside @ Monte Vista 4:00 PM

 

Bishop Manogue @ Madison 4:00 PM

Ida B Wells @ San Pasqual 1:00 PM

Cleveland @ Canyon Crest 4:00 PM

Caldera @ El Capitan 1:00 PM

Taft @ Vista 4:00 PM

McClatchy @ El Cam Oside 4PM                                                              

Tuesday March 26, 2024

@ El Capitan

Bishop Manogue v I. Wells 1:00 PM @ El Cap

Canyon Crest v El Capitan 4:00 PM

 

@ Del Norte

Cleveland  v Caldera 1:00 PM @ Del Norte

Prem game (Grossmont v Del Norte 4PM

 

@ Steele Canyon 

Premier (Montgomery v Steele Cyn) 1:PM

Taft v McClatchy 4:00 PM @ Steele Canyon

 

 

 

 

Tuesday continued

 

Polytech @ Monte Vista 1:00 PM

Lincoln (Or) @ Oceanside 4:00 PM

San Pasqual @ Madison 4:00 PM

El Camino Oside @ Vista 4:00 PM 

Wednesday March 27, 2024

 

Lincoln (WA) @ Monte Vista 1:00 PM

Polytech @ Oceanside 4:00 PM 

Ida B Wells @ Madison 4:00 PM

Bishop Manogue @ San Pasqual 1:00 PM

Caldera @ Canyon Crest Academy 4:00 PM Cleveland @ El Capitan 1:00 PM

McClatchy @ Vista 4:00 PM

Taft  @ El Camino Oside 4:00 PM 

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

 

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAJOR DIVISION 1

A                            

Las Vegas          

RBV

Roosevelt LA  

Verdugo Hills

Ramona             

Mar Vista           

San Dieguito    

 

MAJOR DIVISION 2

Mira Mesa

C.                          

D.

San Ysidro         

San Fernando

Sutter Union    

Hemet

Summit OR    

Mt. View OR

Brawley              

Otay Ranch

 

Monday March 25, 2024

Roosevelt @ Ramona 4:00 PM

Las Vegas @ San Dieguito 4:00 PM

Verdugo Hills @ Mar Vista 1:00 PM

Mira Mesa @ Rancho Buena Vista 4:00 PM

Brawley v Summit @ Granite Hills 4:00 PM

Sutter Union @ San Ysidro 4:00 PM

Hemet @ Otay Ranch 1:00 PM

San Fernando v Mt. View @ Mission Hills 4:PM

 

Tuesday March 26, 2024

@ Otay Ranch 

San Fernando @ Otay Ranch 1:00 PM

Open slot 4:00 PM

 

@ Mission Hills 

Classic Game LJCD v Mission Hills 1:00 PM

Hemet v Mt. View @ Mission Hills 4:00 PM

Tuesday continued.

Las Vegas @ Ramona 4:00 PM

Roosevelt @ San Dieguito 4:00 PM

Mar Vista @ Mira Mesa 4:00 PM

Verdugo Hills @ Rch Buena Vista 4:00 PM

Brawley @ San Ysidro 4:00 PM

Suter Union v Summit @ Eastlake 4:00 PM

 

 Wednesday March 27, 2024

@ Southwest SD 

Las Vegas v Roosevelt @ 1:00 PM @ Southwest

National game Nev Union v Southwest 4:00 PM

 

@ Otay Ranch

American Shaker v Durango 1:00 PM @ Otay R

Mt. View @ Otay Ranch 4:00 PM

 

Ramona @ San Dieguito 4:00 PM

RBV @ Mar Vista 4:00 PM

Verdugo Hills @ Mira Mesa 4:00 PM

Sutter U v Brawley @ Montgomery 4:00PM

Summit @ San Ysdiro  4:00 PM

Hemet v. San Fernando @ MissionHill 4p

 

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

 

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

 

 

 

 

 

NATIONAL DIVISION 1

A                             

Nevada Union 

La Jolla HS

University City 

Imperial                

SouthEast HS LA

Casa Roble

Southwest SD     

Mt. Range

NATIONAL DIVISION 2

A             

 

B

Hilltop

 

Clairemont

Foothill NV

 

Mater Dei

Mission Vista

 

Calexico

Sylmar 

 

North Hollywood

 

Monday Marh 25, 2024

@ Southwest San Diego

SouthEast LA v Southwest SD 1:00 PM

Imperial v Casa Roble 4PM@SW

Foothill @ Hilltop 1:00 PM

Mt. Range @ La Jolla 4:00 PM

Sylmar @ Mission Vista 4:00 PM

Calexico @ Mater Dei 4:00 PM

North Hollywood @ Clairemont 4:00 PM

Nevada Union @ University City 4:00 PM

Tuesday March 26, 2024

@ Southwest San Diego

Select (Colfax v San Joaquin) 1pm @SWSD

University City v Southwest SD 4:00 PM

 

@ Mater Dei

North Hollywood @ Mater Dei 1:00 PM

Select (Rancho Mirage v San Joaquin 4:00 PM @ Mater Dei  

 

 

Tuesday continued

Casa Robles @ La Jolla 4:00 PM

Nevada Union v SouthEast @Valhalla 1:00 PM

Calexico v Clairemont @ Santana 4:00 PM

Foothill v Sylmar @ Sweetwater 1:00 PM

Hilltop v Mission Vista @ Del Norte 4:00 PM

Imperial v Mt. Range @ West Hills 4:00 PM

 

Wednesday March 27, 2024

@ Hilltop

Sylmar v Hilltop 1 :00 PM

Select(Colfax v Viewpoin)t 4PM @Hilltop

 

@ Southwest SD

Nevada Union v Southwest 1:00 PM

Charter (Bear River v Vaughn) 4PM @SWSD

 

@ Mater Dei

 Vaughn v Eldorado 1:00 PM @ Mater Dei

Clairemont @ Mater Dei 4:00 PM

SouthEast @ University City 4:00 PM

Foothill @ Mission Vista 4:00 PM

Casa Robles v Mt. Range @ Poway 4:00 PM

Imperial v La Jolla @ West Hills 4:00 PM

North Hollywood v Calexico @ Valhalla 4:00 PM

 

Thursday March 28, 2024 Consolation games will be scheduled on Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

AMERICAN DIVISION 1

A                             

Canyon Hills                       Bishops

Palo Verde                         Elsinore

South Pasadena                Olympian

Escondido                          SE Career

AMERICAN DIVISION 2

A                                           B

Francis Parker                   Mission Bay

Shaker Heights OH           Ridgeview

Morse                                 Kearny

Durango LV                        Valley Center

Monday March 25, 2024

@ Olympian

Elsinore v Olympian 1:00 PM

Select Rch Mirage v HTCV 4PM@ Olympian

Palo Verde @ Canyon Hills 4:00 PM

South Pasadena @ Escondido 1:00 PM Southeast Career @ Bishops 4:00 PM

Shaker Heights @ Francis Parker 4:00 PM

Durango @ Morse  4:00 PM

Ridgeview @ Valley Center 4:00 PM

Kearny @ Mission Bay 4:00 PM

Tuesday March 26, 2024

@ Olympian

Southeast Career v Olympian 1:00 PM

Select Eldorade v deToledo) 4PM @ Olympian

 

South Pasadena @ Canyon Hills 4:00 PM

Palo Verde @ Escondido 1:00 PM

Elsinore @ Bishops 4:00 PM

Tuesday continued

Shaker Heights @ Morse 4:00 PM

Durango @ Francis Parker 4:00 PM

Ridgeview @ Kearny 4:00 PM

Valley Center @ Mission Bay 4:00 PM

 

Wednesday March 27, 2024

@ Escondido

South Pasadena v Palo Verde 1PM @ Escondido

Canyon Hills @ Escondido  4:00 PM

 

@Olympian

Elsinore v SE Career 1:00 PM @ Olympian

Bishops @ Olympian 4:00 PM

 

Shaker v Durango @ Otay Ranch 1:PM

Morse @ Francis Parker 4:00 PM

Ridgeview @ Mission Bay 4:00 PM

Valley Center @ Kearny 4:00 PM

  

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

 

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

 

 

 

 

SELECT DIVISION 1

A                                                                                        

Colfax                                  Chula Vista

Lincoln SD                           deToledo

Viewpoint                          Kennedy Delano

San Joaquin                       El Diamante

SELECT DIVISION 2

C                                           D

Escondido Charter           Sweetwater

San Jacinto                       Vaughn Learning 

High Tech Chula                San Diego High

Rancho Mirage                 Eldorado

 

Monday March 25, 2024

@ Chula Vista

Kennedy v El Diamante 1PM @ Chula V

deToledo v Chula Vista 4:00 PM

 

Colfax @ Lincoln HS 4:00 PM

Viewpoint v San Joaquin @ San Marcos 4:00 PM

San Jacinto @ Escondido Charter 1:00 PM

Rancho Mirage v HTCV @ Olympian 4:00 PM

Vaughn @ Sweetwater 4:00 PM

Eldorado @ San Diego HS  4:00 PM

 

Tuesday March 26, 2024

@ Sweetwater

Nat Foothill v Sylmar @ Sweetwater 1:PM

Eldorado @ Sweetwater 4:00 PM

 

 

 

Tuesday continued

Colfax v San Joaquin @ Southwest SD 1:00 PM

Viewpoint @ Lincoln HS 4:00 PM

Kennedy Delano @ Chula Vista 1:00 PM

El Diamante v deToledo @ Olympian 4:00 PM

HT Chula @ Escondido Charter 4:00 PM

Rancho M v San Jacinto @ Hilltop 4:00 PM

Vaughn @ San Diego HS 4:00 PM

 

Wednesday March 27, 2024

@ Chula Vista

 deToledo v Kennedy 1PM@ Chula V

 El Diamante v Chula Vista 4:00 PM

 

@ Sweetwater

San Jacinto v High Tech CV 1PM@ Sweetwater

San Diego Hs v Sweetwater 4:00 PM

 

Colfax v Viewpoint @ Mater Dei 4 :00 PM

San Joaquin @ Lincoln HS 4:00 PM

Rancho Mirage @ Escondido Charter 1:00 PM

Vaughn v Eldorado @ Monte Vista  4:00 PM

 

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

 

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

 

Charter Division 1

A                                                     B

Army Navy Acad                    Bayfront

Coastal                                      Foothills Christian

Temecula Prep                        Mt. Miguel

Calvin Chrisan                        Liberty Charter

 

Charter Division 2

C                                                           D

Rock Academy                Castle Park

Hoover                                Crawford

El Cajon                              Bear River

Orange Glen                     Pacific Ridge       

 

Monday March 25, 2024

Temecula Prep @ Army Navy 4:00 PM

Coastal @ Calvin Chrisan 4:00 PM

Bayfront @ Foothills Christian 1:00 PM

Liberty Charter @ Mt. Miguel 1:00 PM

Rock @ Hoover 4:00 PM

El Cajon @ Orange Glen 4:00 PM 

Bear River @ Crawford 4:00 PM

Pacific Ridge @ Castle Park  4:00 PM

 

Tuesday March 26, 2024

 

@ Castle Park

Liberty Charter v FoothillsC 1PM @CPark

Bear River v Castle Park 4:00 PM 

 

Temecula Prep @ Calvin Chrisan 4:00 PM

Coastal @ Army Navy Academy 4:00 PM

Tuesday continued

Bayfront @ Mt. Miguel 1:00 PM

Rock @ El Cajon 4:00 PM

Orange Glen @ Hoover 4:00 PM

Pacific Ridge @ Crawford 4:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wednesday March 27, 2024

 

@ Mt. Miguel

Foothills Christian v Mt. Miguel 1:00 PM

Liberty Ch v Bayfront 4:00 PM @ Mt. Miguel

 

Coastal v. Tem Prep @ San Marcos 4:00 PM

Calvin Chrisan @ Army Navy 4:00 PM

Rock @ Orange Glen 4:00 PM

El Cajon @ Hoover 4:00 PM

Crawford  @ Castle Park  4:00 PM

Bear River v Pacific Ridge @ Poway 4:00 PM

 

Thursday March 28, 2024

Consolation games will be scheduled on

Wednesday night and posted on website by 9:30 PM

 

Championships: A v B and/or C v D *** except Lions reserve the right to mix brackets for A v C or B v C to avoid conference teams playing each other or school schedule issues.

 

 

Lions Baseball Tournament Sponsors

 Interested in becoming a sponsor of Lions Baseball Tournament?

Sponsored by Become a sponsor

Become a sponsor

Visit Website

Want to participate in your local community? Become a  sponsor for Lions Baseball Tournament and support youth in your area.

Sponsored by Become a sponsor

Become a sponsor

Visit Website

Want to participate in your local community? Become a  sponsor for Lions Baseball Tournament and support youth in your area.

Sponsored by Become a sponsor

Become a sponsor

Visit Website

Want to participate in your local community? Become a  sponsor for Lions Baseball Tournament and support youth in your area.