2017 Tournament Schedule

 

For field locations and directions, click here

CLASSIC DIVISION
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
La Costa Canyon El Camino Real Cathedral Rancho Bernardo
Elk Grove Eastlake Agoura Madison
Bishop Gordon Newbury Park Green Valley Helix
Granite Hills Torrey Pines Grossmont Westlake

Monday April 10, 2017

 

@ Granite Hills             
12:00 Granite Hills v La Costa Cnyn
3:00 Bishop Gorman v Elk Grove

@ Torrey Pines 
12:00 Newbury Park v El Camino
3:00 Eastlake v Torrey Pines

@ Cathedral           
3:00 Agoura v Cathedral

@ Madison             
3:00 Rancho Bernardo v Madison

@ Grossmont             
12:00 Grossmont v Green Valley

@ Helix             
3:00 Helix v Westlake

Tuesday April 11, 2017

 

@ La Costa Canyon             
12:00 La Costa Canyon v Elk Grove
3:00 Premier Game

@ Granite Hills   
12:00 Granite Hills v Bishop Gorman
3:00 Division 2A Game

@ Grossmont           
12:00 Agoura v Grossmont
3:00 Torrey Pines v Newbury Park

@ Eastlake 
3:00 Eastlake v El Camino Real

@ Cathedral Catholic
3:00 Cathedral v Green Valleyl

@ Rancho Bernardo
12:00 Rancho Bernardo v Helix
3:00 Premier Game

@ Madison       
3:00 Madison v Westlake

 

 

Wednesday April 12, 2017

 

@ La Costa Canyon             
12:00 Green Valley v Agoura
3:00 La Costa Cnyn v Bshp Gorman

@ Torrey Pines
12:00 Torrey Pines v El Camino Real
3:00 Eastlake v Newbury Park

@ Granite Hills  
12:00 Granite Hills v Elk Grove
3:00 Division 4A Game

@ Cathedral Catholic
3:00 Grossmont v Cathedral

@ Helix       
3:00 Madison v Helix

@ Rancho Bernardo
12:00 Rancho Bernardo v Westlake
3:00 Division 3A


Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

PREMIER DIVISION
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
Francis Parker Desert Oasis Palisades Foothill Orange Cnty
Carlsbad Poway Christian SD Silverado
Santa Monica Scripps Ranch Vista La Jolla County Day
Montgomery San Marcos Liberty Nevada St. Augustine

Monday April 10, 2017

 

@ Montgomery           
3:00 Montgomery v Santa Monica

@ Poway             
2:00 Open
5:00 Poway v Scripps Ranch

@ Vista            
3:00 Liberty v Vista

@ La Jolla Country Day              
3:00 Division 6A Game
6:00 LJ Country Day v Silverado

@ Parker          
4:00 Parker v Carlsbad

@ San Marcos             
3:00 San Marcos v Desert Oasis

@ Christian             
3:00 Palisades v Christian

@ Hickman           
12:00 Open
3:00 Saints v Foothill

Tuesday April 11, 2017

 

@ Montgomery
3:00 Montgomery v Parker

@ Scripps Ranch  
3:00 Scripps Ranch v San Marcos

@ Rancho Bernardo
12:00 Classic Division Game
3:00 Silverado v Foothills OC

@ Carlsbad
3:00 Carlsbad v Santa Monica

@ Hickman
12:00 Open
3:00 Saints La Jolla Country Day

@ Poway
3:00 Vista v Christian
6:00Poway v Desert Oasis

@ La Costa Canyon
12:00 Classic Division Game
3:00 Palisades v Liberty

Wednesday April 12, 2017

 

@ Parker
4:00 Parker v Santa Monica

@ Carlsbad
3:00 Carlsbad v Montgomery

@ San Marcos
3:00 Poway v San Marcos

@ La Jolla Country Day
4:00 La Jolla Country Day v Foothill

 

@ Christian
3:00 Liberty v Christian

@ Scripps Ranch
3:00 Scripps Ranch v Desert Oasis

@ Vista
3:00 Vista v Palisades

@ Hickman
12:00 Del Oro v Menlo Academy
3:00 Saints v Silverado


Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 6A
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
Patrick Henry Rocklin Steele Canyon Westview
Bonita Vista Otay Ranch Coronado Valhalla
Mission Hills La Jolla Santa Fe Christian Calabasas
Crespi Pt. Loma El Camino Oceanside San Ysidro

Monday April 10, 2017

 

@ Patrick Henry          
3:00 Patrick Henry v Crespi

@ La Jolla Country Day             
3:00 Bonita Vista v Mission Hills
6:00 Premier Division Game

@ La Jolla            
3:00 La Jolla v Pt. Loma

@ Steele Canyon             
12:00 Open
3:00 Steele Canyon v Coronado

@ Westview
12:00 Westview v Calabasas
3:00 Rocklin v Otay Ranch

@ Santa Fe Christian           
12:00 Open
3:00 SFC v El Camino Oceanside

@ Valhalla             
3:00 Valhalla v San Ysidro


Tuesday April 11, 2017

 

@ Coronado
3:00 Santa Fe Christian v Coronado

@ Otay Ranch
3:00 La Jolla v Otay Ranch

@ Bonita Vista
3:00 Patrick Henry v Bonita Vista

@ Pt. Loma
3:00 Pt. Loma v Rocklin

 

@ Mission Hills
3:00 Crespi v Mission Hills

@ Valhalla
12:00 Valhalla v Calabasas
3:00 Division 2A Game

@ Westview
3:00 Westview v San Ysidro

@ Steele Canyon
12:00 Steele Canyon v El Camino
3:00 Divisiion 1A Game

Wednesday April 12, 2017

 

@ Westview
12:00 Westview v Valhalla
3:00 Division 4A Game

@ Pt. Loma
3:00 Pt. Loma v Otay Ranch

@ San Ysidro
3:00 San Ysidro v Calabasas

@ Steele Canyon
12:00 Division 1A Plus Game
3:00 Santa Fe Chrstn v Steele Canyon

 

@ La Jolla
3:00 Rocklin v La Jolla

@ El Camino Oceanside
12:00 Division 4A Game
3:00 El Camino Oceanside v Coronado

@ Bonita Vista
3:00 Bonita Vista v Crespi

@ Patrick Henry
3:00 Patrick Henry v Mission Hills


Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 5A
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
Mira Mesa Foothill Nevada Ramona Escondido
El Capitan Del Norte Vista Grande Rancho Buena Vista
McClatchy West Hills University City Ridgeview
Brawley Thousand Oaks Taft South Torrance

Monday April 10, 2017

 

@ El Capitan
12:00 Ramona v Vista Grande
3:00 El Capitan v Brawley

@ Escondido  
2:00 South Torrance v Ridgeview
5:00 Rncho Buena Vista v Escondido

@ West Hills             
12:00 West Hills v Thousand Oaks
3:00 Division 2A Game

@ Del Norte
12:30 Foothills Nevada v Del Norte
3:30 Division 1A Game

@ University City
3:00 University City v Taft

@ Mira Mesa
3:00 Mira Mesa v McClatchy


Tuesday April 11, 2017

 

@ El Capitan
12:00 Ramona v Taft
3:00 El Capitan v Mira Mesa

@ West Hills
12:00 West Hills v Foothill Nevada
3:00 Brawley v McClatchy

@ Escondido
12:00 Escondido v Ridgeview
3:00 Division 3A Game

@ Rancho Buena Vista
12:00 Del Norte v Thousand Oaks
3:00 Rncho Buena Vista v S Torrance

@ University City
3:00 University City v Vista Grande

 


Wednesday April 12, 2017

 

@ El Capitan
12:00 El Capitan v McClatchy
3:00 Foothill NV v Thousand Oaks

@ Del Norte
12:00 Vista Grande v Taft
3:00 Del Norte v West Hills

@ Escondido
12:00 Escondido v South Torrance
3:00 Rancho Buena Vista v Ridgeview

@ University City
3:00 Ramona v University City

@ Mira Mesa
3:00 Brawley v Mira Mesa

 

 


Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 4A
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
Calexico Mission Bay Mater Dei Granada Hills
St. Paul's Sage Creek San Diego HS Oceanside
Nevada Union LA Polytech Oxnard Clairemont
Sweetwater Central Union Canyon Crest Fallbrook

Monday April 10, 2017

 

@ Sage Creek
3:00 Sage Creek v LA Polytech

@ Mission Bay
12:00 Open
3:00 Mission Bay v Central Union

@ Clairemont
3:00 Clairemont v Granada Hills

@ Sweetwater
3:00 Sweetwater v Calexio

@ Falllbrook
3:00 Oceanside v Fallbrook

@ Mater Dei
3:00 Oxnard v Mater Dei

@ Canyon Crest
12:00 Nevada Union v St. Paul's
3:00 Canyon Crest v San Diego HS


Tuesday April 11, 2017

 

@ Sage Creek
3:00 Sage Creek v Central Union

@ Mission Bay
12:00 Open
3:00 Mission Bay v LA Polytech

@ Clairemont
3:00 Fallbrook v Clairemont

@ San Diego HS
3:00 San Diego HS v Mater Dei

@ Sweetwater
3:00 Sweetwater v St Paul's

@ Canyon Crest
12:00 Canyon Crest v Oxnard
3:00 Nevada Union v Calexico

@ Oceanside
12:00 Granada Hills v Oceanside
3:00 Division 1A Plus Game

Wednesday April 12, 2017

 

@ Mission Bay
12:00 Open
3:00 Mission Bay v Sage Creek

@ Sweetwater
3:00 Sweetwater v Nevada Union

@ Mater Dei
3:00 Canyon Crest v MaterDei

@ Granite Hills
12:00 Classic Division Game
3:00 St. Paul's v Calexico

 

@ Westview
12:00 Division 6A Game
3:00 LA Polytech v Central Union

@ Oceanside
12:00 Open
3:00 Clairemont v Oceanside

@ El Camino Oceanside
12:00 Fallbrook v Granada Hills
3:00 Division 6A Game

@ San Diego HS
3:00 San Diego HS v Oxnard

Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 3A
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
San Pasqual Del Oro Olympian Mar Vista
Mt. Carmel Menlo Academy Hilltop South Gate
Madera South Chula Vista Roosevelt San Dieguito
Bishop's Mission Vista Valley Center Serra

Monday April 10, 2017

 

@ San Pasqual
12:00 San Pasqual v Mt. Carmel
3:00 Open

@ Chula Vista
3:00 Del Oro v Chula Vista

@ Hilltop
3:00Hilltop v Valley Center

@ Bishop's
3:00 Bishop's v Madera South

 

@ Olympian
3:00 Olympian v Rooosevelt

@ Mar Vista
3:00 Mar Vista v South Gate

@ Mission Vista
3:00 Menlo Academy v Mission Vista

@ San Dieguito
3:00 Serra v San Dieguito


Tuesday April 11, 2017

 

@ Serra
3:00 Serra v South Gate

@ Escondido
12:00 Division 5A Game
3:00 Valley Center v Roosevelt

@ San Dieguito
12:00 Open
3:00 San Dieguito v Mar Vista

@ Mission Vista
3:00 Mission Vista v Del Oro

@ Chula Vista
3:00 Chula Vista v Menlo Adademy

@ Olympian
3:00 Olympian v Hilltop

@ Mt. Carmel
12:00 Mt. Carmel v Madera South
3:00 Bishop's v San Pasqual

 


Wednesday April 12, 2017

 

@ San Pasqual
12:00 San Pasqual v Madera South
3:00 Division 2A Game

@ Mt. Carmel
12:00 Division 2A Game
3:00 Bishop's v Mt. Carmel

@ San Dieguito
12:00 San Dieguito v South Gate
3:00 Division 2A Game

@ Rancho Bernardo
12:00 Classic Division Game
3:00 Chula Vista v Mission Vista

@ Valley Center
3:00 Valley Center v Olympian

@ Serra
3:00 Serra v Mar Vista

@ Hickman
12:00 Del Oro v Menlo Academy
3:00 Premier Division Game

@ Hilltop
3:00 Hilltop v Roosevelt


Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 2A
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
Hi Tech SD North Holllywood Foothills Christian Calvin Christian
Horizon SD Imperial South Tahoe SW El Centro
Maranatha Mt. Miguel Hoover Whittier Christian
Palo Verde Classical Placer Monte Vista

Monday April 10, 2017

 

@ Monte Vista
12:00 Open
3:00 Monte Vista v SW El Centro

@ Hoover
3:00 Hoover v Placer

@ Mt Miguel
12:00 Open
3:00 Mt. Miguel v Imperial

@ Foothills Christian
3:00 Foothills Chrstn v S Lake Tahoe

@ Maranatha
3:00 Maranatha v Hi Tech SD

@ Calvin Christian
3:00 Calvin Chrstn v Whittier Chrstn

@ Orange Glen(Classical Acad Fld)
12:00 Division 1A Game
3:00 Classical Acad v N Hollywood

@ West Hills
12:00 Division 5A Game
3:00 Horizon v Palo Verde

Tuesday April 11, 2017

 

@ Valhalla
12:00 Division 6A Game
3:00 Palo Verde v High Tech SD

@ Orange Glen(Classical Acad Fld)
12:00 Division 1A Game
3:00 Classical Academy v Imperial

@ Hoover
3:00 Hoover v South Lake Tahoe

@ Foothills Christian
3:00 Foothill Christian v Placer

@ Mt. Miguel
12:00 North Hollywood v Mt. Miguel
3:00 Calvin Christian v SW El Centro

@ Monte Vista
12:00 Monte Vista v Whittier Chrstn
3:00 Maranatha v Horizon

Wednesday April 12, 2017

 

@ Mt. Miguel
12:00 Mt. Miguel v Classical Acad
3:00 High Tech SD v Horizon

@ Monte Vista
12:00 Division 1A Game
3:00 Monte Vista v Calvin Christian

@ Mt. Carmel
12:00 South Lake Tahoe v Placer
3:00 Division 3A Game

 

@ Maranatha
3:00 Maranatha v Palo Verde

@ Hoover
3:00 Hoover v Foothills Christian

@ San Pasqual
12:00 Division 3A Game
3:00 SW El Centro v Whittier Chrstn

@ San Dieguito
12:00 Division 3A Game
3:00 Imperial v North Hollywood

Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 1A
BRACKET A BRACKET B BRACKET C BRACKET D
Castle Park Linfield Hi Tech Chula Vista Mtn. Empire
Orange Glen Tri City Christian Rancho Christian Morse
Capital Christian Southwest SD Kearny Calipatria
Sunrise Mountain Lincoln Alpha Charter Holtville

Monday April 10, 2017

 

@ Calipatria
3:00 Holtville v Calipatria

@ Morse
3:00 Morse v Mountain Empire

@ Orange Glen
12:00 Orange Glen v Sunrise Mtn
3:00 Division 2A Game

@ Lincoln
3:00 Lincoln v SW San Diego

@ Tri City Christian
3:00 Linfield v Tri city Christian

@ Kearny
3:00 Kearny v Alpha Charter

@ Castle Park
3:00 Castle Park v Capital Chrstn

@ Del Norte
12:30 Division 5A Game
3:30 Hi Tech CV v Rancho Chrstn

Tuesday April 11, 2017

 

@ Holtville
3:00 Holtville v Mountain Empire

@ Morse
3:00 Calipatria v Morse

@ Castle Park
3:00 Sunrise Mtn v Castle Park

@ Tri City Christian
3:00 Lincoln v Tri City Chrstn

@ Southwest San Diego
3:00 SW San Diego v Linfield Chrstn

@ Steele Canyon
12:00 Division 6A Game
3:00 Alpha Charter v Rancho Chrstn

@ Kearny
3:30 Kearny v Hi Tech Chula Vista

@ Orange Glen
12:00 Orange Glen v Capital Chrstn

Wednesday April 12, 2017

 

@ Mt. Empire
3:00 Calipatria v Mountain Empire

@ Morse
3:00 Holtville v Morse

@ Castle Park
3:00 Castle Park v Orange Glen

@ Lincoln
3:00 Lincoln v Linfield Chrstn

@ Monte Vista
12:00 Capital Chrstn v Sunrise Mtn
3:00 Division 2A Game

@ Southwest San Diego
3:00 Tri City Chrstn v SW San Diego

@ Kearny
3:30 Kearny v Rancho Christian

@ High Tech Chula Vista
12:00 Hi Tech CV v Alpha Charter

Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

DIVISION 1A Plus
BRACKET A BRACKET B
Valley Arts Academy Arletta
Gompers Prep American Christian
Escondido Charter Army Navy Academy
El Cajon Valley Crawford

Monday April 10, 2017

 

@ El Cajon Valley
3:00 El Cajon Valley v Gompers Prep

@ Crawford
3:00 Crawford v Arletta

@ Escondido Charter
3:00 Valley Academy v Escondido

@ Army Navy Academy
3:00 Army Navy v American Chrstn

Tuesday April 11, 2017

 

@ Gompers Prep
3:00 Escondido Chrtr v Gompers

@ Crawford
3:00 Crawford v American Charter

@ El Cajon Valley
3:00 El Cajon v Valley Academy

@ Oceanside
12:00 Division 4A Game
3:00 Army Navy Acad v Arletta

Wednesday April 12, 2017

 

@ Escondido Charter
3:00 Escondido v El Cajon Valley

@ Steele Canyon
12:00 Arletta v American Christian
3:00 Division 6A Game

@ Gompers Prep
3:00 Gompers Prep v Valley Acad

@ Army Navy Academy
12:00 Army Navy v Crawford

Thursday April 13, 2017

 

Playoffs and Consolation Games

Times and Sites to be determined

Rising Prospects